vrata2020

V stavebníctve čoraz viac silnie trend ekológie a udržateľnosti. Zameriava sa na materiály i hotovú stavbu.

V stavebníctve čoraz viac silnie trend ekológie a udržateľnosti. Zameriava sa na materiály i hotovú stavbu.

Pohodlný, pekný, ale tiež ekologický musí byť novo navrhovaný či rekonštruovaný dom. Jeho vplyv na životné prostredie patrí k stále viac diskutovaným témam. Napríklad na vykurovanie, ohrev vody, vetranie a klimatizáciu má byť energetická náročnosť domov po roku 2020 podľa novo zavádzaných pravidiel Európskej únie takmer nulová. Zabezpečiť to majú moderné stavebné materiály a systémy inštalované do budov.


Nasledujúce riadky vám poradia, na čo sa pri stavbe či rekonštrukcii zamerať, aby váš dom šetril nielen peňaženku, ale aj prírodu.

 

dvoukřídlové-2
dvoukřídlové-2

 

Stavebné materiály a projekt vyberajte s uvážením


Projektovanie aj stavbu je nutné skĺbiť dohromady, aby všetko malo zmysel. Pozor si dajte najmä na toto:

  • Kupovať iba materiál vyrobený environmentálne neudržateľným spôsobom. Aj najlepšie a ekologickejšie výrobky nemajú zmysel, ak boli vyrobené zle. Zaujímajte sa preto, kto a ako ich vyprodukoval. Osvedčení výrobcovia majú na všetko príslušný certifikát, ktorý ekologickosť výrobku dosvedčuje.
  • Ak je to možné, je vhodné na stavbu vyberať domáce výrobky. Drvivá väčšina sa kvalitou vyrovná tým zahraničným a ich doprava nezaťažuje životné prostredie toľko, ako transport cez celú Európu.
  • Tiež projekt stavby musí spĺňať určité ekologické kritériá. Ide napríklad o vplyv na okolie, alebo spotrebu energií. Je k ničomu, ak je dom síce postavený z ekologicky nenáročných materiálov, ale takým spôsobom, že životné prostredie ďalej nešetrí. Napríklad sklenená fasáda je síce módna, udržiavanie prijateľnej teploty v lete vo vnútri stavby ale stojí zbytočne veľa energie.

 

 

venkovní--žaluzie-020
venkovní--žaluzie-020

 

Ekológii pomôžu moderné domáce aplikácie


Vo chvíli, kedy máte stavbu hotovú, prichádza na rad vylepšovanie a dolaďovanie. Pomocou týchto spôsobov nielen ušetríte nemalé peniaze, vaša stavba bude navyše šetrná k životnému prostrediu:

  • Úsporu energie aj peňazí zaistí účinná tieniaca technika. Vhodné sú hlavne predokenné žalúzie či rolety. V lete pomôžu ušetriť 20 až 30 percent nákladov za ochladzovania interiéru, v zime naopak zabraňujú únikom drahocenného tepla. Tým pomáhajú znižovať emisie CO2. Zamerajte sa však na výber kvalitného tienenia a uvidíte, že takáto počiatočná investícia sa vám z dlhodobého hľadiska viac oplatí. 
  • Ak je budova väčšia a má už spomínaný sklenený plášť, zbytočným vydaním peňazí aj energie zabráni multifunkčná fasáda. Tá nesie prvky chrániace interiér pred prílišným slnečným svitom.
  • Stále viac sa do domácností presadzuje ovládanie jej prvkov na diaľku. Pomocou jedného kliku na smartfóne dostávajú príslušné povely nielen garážové brány, alarm, osvetlenie či rolety, ale aj všetky elektrické spotrebiče či svetlá. Ak teda zabudnete napríklad vypnúť pred odchodom z domu klimatizáciu, situáciu spraví elektronika.
    Ak si nie ste s čímkoľvek istí, je lepšie sa poradiť s odborníkmi. Aj tu totiž platí, že minimálna investícia do dobrej rady sa vo výsledku oplatí oveľa viac, než prípadné naprávanie chýb.