vrata2020

Pri horúčave a svetle pomôžu inteligentné technológie

Pri horúčave a svetle pomôžu inteligentné technológie

3.8.2016 - Takzvané inteligentné domácnosti sú v Európe čoraz rozšírenejšie. Podľa aktuálneho výskumu agentúry Berg Insight bolo vlani v Európskej únii evidovaných asi 6,6 milióna domácností tohto typu. A ďalší nárast odborníci očakávajú. V roku 2020 by malo v Európe využívať tento druh technológie necelých štyridsaťpäť miliónov užívateľov. Aj keď Česká republika so svojimi šiestimi percentami takto vybavených domovov zatiaľ výrazne zaostáva, odborníci registrujú medziročný stopercentný nárast.

Inteligentná domácnosť sa vyznačuje buď komplexným, alebo čiastočným riadiacim systémom ovládajúcim rôzne technológie. Okrem tých relatívne obvyklých, ako napríklad zabezpečenia, vjazdové brány alebo garážové brány centrálny systém môže riadiť aj niektoré elektrospotrebiče, osvetlenie, otváranie alebo zatváranie okien, okenné rolety alebo žalúzie. Pomocou jedného ovládača tak možno mať pod kontrolou celý dom.

Práve v lete nadobúdajú tieto systémy na význame. Nasledujúce body vám prezradia, ako môže v letných mesiacoch inteligentná domácnosť spríjemniť život.

Tieniaca technika sa nastaví sama

Svetelné a tepelné podmienky v domácnosti sú jedny z najdôležitejších faktorov ovplyvňujúcich kvalitu bývania. V lete môžu navyše život výrazne znepríjemniť.

  • Napojenie vonkajších roliet či žalúzií na centrálny systém umožňuje ovládať ich všetky jedným ovládačom. Nie je teda nutné pracne obiehať celý dom a každú časť nastavovať ručne.
  • V prípade vybavenia systému slnečným čidlom je možné nastavenie tieniacej techniky na určité svetelné podmienky. Kým ráno tak budú žalúzie či rolety vytiahnuté, v priebehu dopoludnia sa automaticky spustia a zabránia tak prehriatiu interiéru.
  • Systémy sú tiež programovateľné na určité scenáre. Napríklad pri vyvolaní scenára pre horúčavy sa v celom dome spustia žalúzie či rolety, zatvoria okná a eventuálne zapne klimatizácia
41-5374-peter-musinsky-2
41-5374-peter-musinsky-2

Zlodeji nemajú šancu

Dôležitým aspektom inteligentných domácností je tiež bezpečnosť. V čase dovoleniek, kedy bývajú obydlia opustené aj niekoľko týždňov, sa stávajú ľahkým cieľom zlodejov. Tiež im inteligentné vybavenie domácnosti zabráni vo vykradnutí vášho domu:

  • Jedno stlačenie tlačidla diaľkového ovládania vie uzavrieť všetky prístupové cesty do domu a zapnúť alarm. Máte tak istotu, že ste nikde nezabudli napríklad otvorené okno.
  • Nastaviteľné môže byť napríklad aj rozsvietenie niektorých interiérových svetiel, ktoré pomôžu vyvolať zdanie, že v dome sú ľudia.
  • Tieniacu techniku vybavenú inteligentným systémom možno naprogramovať na automatické vyťahovanie a sťahovanie v určitých časoch. Tipéri, ktorí obchádzajú ulice a hľadajú dočasne prázdne domácnosti vhodné na vykradnutie, tak nepoznajú, že doma nikto nie je.

Aj tentoraz máme ešte jeden tip na koniec. Aj keď sa zabezpečovacia technika neustále vyvíja a zlepšuje, je nutné pripomenúť, že veľká opatrnosť je stále na mieste. Taktiež pri zabezpečení domácnosti je vhodné dbať na základné pravidlá bezpečnosti, ako nenechávať na záhrade zabudnuté náradie a náčinie, ktoré by prípadne zlodejom pomohlo vlámať sa dovnútra, alebo nechváliť sa s odchodom na dlhú dovolenku na sociálnych sieťach. Takisto poštová schránka by sa nemala nechať naplniť, je dobré sa teda dohovoriť napríklad so susedmi na vyberaní.

 

 

64-5431-jana-machacova-1
64-5431-jana-machacova-1