vrata2020

Inteligentné technológie pomáhajú šetriť a zabezpečiť domácnosť. V budúcnosti ich bude možné ovládať hlasom

Inteligentné technológie pomáhajú šetriť a zabezpečiť domácnosť. V budúcnosti ich bude možné ovládať hlasom

Späť
Štítky:
 • Späť
 • Garážové brány
 • Rolety
 • Žalúzie
 • Dvere

Za päť rokov by v Slovenskej republike mohlo byť podľa odborníkov až 15% domácností s inteligentným spôsobom riadenia . Zatiaľ sa číslo pohybuje okolo štyroch percent. Celoeurópsky trend pritom ukazuje na neustále rastúcu popularitu tohto riešenia. Medzi rokmi 2014 a 2017 sa počet domov ovládaných pomocou smartphonu alebo tabletu strojnásobil. A pribúda ich aj naďalej. Dôvody sú jasné: pohodlie, bezpečnosť a taktiež nemalé finančné úspory.

Na diaľku je možné v inteligentnej domácnosti ovládať takmer všetko, najčastejšie však užívatelia volia tieniacu techniku a garážové brány. Pokiaľ sú systémy komplexne prepojené, komfort a bezpečnosť bývania sa mimoriadne zvyšujú.

 

Rolety a žalúzie pomôžu s vykurovaním či chladením. Ušetríte stovky eur ročne

 • čím ďalej je populárnejšie inteligentné ovládanie predokenných roliet. Tepelné a svetelné čidlá ich v spolupráci s motormi podľa podmienok vytiahnu alebo spustia. Napríklad v zime sa tým cez deň využije k vykurovaniu slnečné svetlo, po západe slnka automaticky spustené rolety interiér zase účinne izolujú. Cez okná v zimnom období uniká až 30% tepla, rolety však veľkú časť z neho zadržia. Na diaľku je možné požadovanú teplotu interiéru navyše aj prednastaviť.
 • rolety plnia taktiež dôležitú bezpečnostnú funkciu. Pokiaľ sú stiahnuté, pre zlodejov predstavujú veľmi účinnú prekážku. Pomocou inteligentného ovládania je možné s nimi manipulovať aj keď nikto nie je doma. Prípadný zlodej tak nerozpozná či je dom alebo byt prázdny.
 • podobne účinné sú taktiež vonkajšie žalúzie. Ich lamely sa môžu podľa poveternostných podmienok otvárať či zatvárať. Sú schopné zadržať až 94% tepelnej energie ešte pred vstupom do interiéru. Zvlášť v lete tak výrazne pomáhajú znižovať náklady na chladenie. Pokiaľ sú vybavené čidlami a motormi, tak v zime, podobne ako rolety, zas pomáhajú s vykurovaním pomocou slnečného svitu.
 • časté je taktiež inteligentné ovládanie garážových brán. Dôležitý je predovšetkým bezpečnostný prvok – okrem odolnosti proti mechanickému vniknutiu je možné ich vybaviť aj elektronickými zabezpečovacími systémami. Moderné diaľkové ovládače navyše užívateľovi taktiež prezradia, či je brána vytiahnutá alebo spustená. Vďaka tomu odpadajú napríklad starosti na dovolenke, či niekto nezabudol zatvoriť.
 • kvalitné brány taktiež výrazne prispievajú k úsporám. Ich konštrukcia je navrhnutá tak, aby predovšetkým prerušovala takzvané tepelné mosty. V lete cez ne teda nepreniká do vnútra prehriaty vzduch, v zime zasa chlad.

 

IMG_5723
IMG_5723

V budúcnosti príde ovládanie hlasom, umelá inteligencia a virtuálna realita

 

 • podľa odborníkov sa vývoj v budúcnosti zameria na zdokonaľovanie súčasných systémov a vývoj úplne nových. Už dnes je možné okrem tieniacej techniky smartphónom alebo tabletom ovládať aj niektoré spotrebiče, napríklad osvetlenie či klimatizáciu. Do budúcna sa ich okruh veľmi pravdepodobne ešte rozšíri.
 • očakávané je taktiež ovládanie pomocou hlasu. Inteligentná domácnosť by vďaka tomu v budúcnosti mohla napríklad poznať náladu užívateľa a podľa nej nastaviť úroveň osvetlenia či hudbu v audio systéme.

Vývoj umelej inteligencie by tak umožnil systémom sa doslova učiť – samé by sa automaticky nastavovali podľa preferencií užívateľov.

 • experti predpovedajú, že raz by ľudia mohli svoje domácnosti ovládať pomocou virtuálnej reality. Na rozdiel od dnešných špeciálnych okuliarov by ale mali používať inteligentné kontaktné šošovky. Každý človek by si tak mohol interiér virtuálne upraviť presne podľa seba
 • napríklad farbu stien alebo štýl bytových dekorácií. Takáto technológia je však skutočnou „hudbou budúcnosti“ - odborníci odhadujú jej príchod približne na rok 2050.